Nazwa chemiczna:

Wodny roztwór soli sodowych polikondensatów formaldehydowych kwasów naftalenosulfonowych

Segment:

produkty specjalistyczne, dodatki specjalistyczne

Branże i aplikacje:

transport, pozostałe aplikacje, tworzywa sztuczne, dodatki do tworzyw sztucznych, polimeryzacja emulsyjna

Funkcja:

dyspergatory, emulgatory

Budowa:

naftalenopochodne

Producent:

PCC Rokita SA Kompleks Chemii Fosforu

Nr CAS:

9084-06-4

Opis

Dyspergator R to niskiej lepkości ciecz o brązowej barwie, której dużymi zaletami są niskie stężenia wolnego formaldehydu i wolnego naftalenu. Dzięki temu nie posiada on klasyfikacji środowiskowej i nie przyczynia się do podwyższania stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w wyrobach, do produkcji których jest używany. Jest wodnym roztworem soli sodowej polikondensatu kwasów naftalenowych z formaldehydem (NSF) o 40% zawartości substancji suchej oraz niskiej zawartości jonów wapnia i żelaza.

Dyspergator R jest związkiem powierzchniowoczynnym, w którego budowie grupa hydrofobowa to łańcuch organiczny, a grupy sulfonowe tworzą część hydrofilową. Taka budowa implikuje jego właściwości dyspergujące. Polikondensat, adsorbując się na cząstkach ciał stałych, tworzy na nich warstwę jednoimiennych ładunków elektrycznych (grupy sulfonowe). Ich wzajemne odpychanie się powoduje rozpad aglomeratów tych cząstek oraz równomierne rozproszenie w wodnej fazie ciągłej układu.

Dyspergator R został zaprojektowany na potrzeby przemysłu gumowego, a jego główne zastosowanie ma miejsce w procesie polimeryzacji emulsyjnej styrenu i butadienu prowadzącej do produkcji kauczuku styrenowo-butadienowego (SBR). Budowa chemiczna i parametry fizykochemiczne tego NSF sprzyjają tworzeniu układów koloidalnych ciał stałych w fazie ciekłej, tworząc dyspersję stabilną w czasie. Produkt jest kompatybilny z innymi dodatkami stosowanymi w procesie, np. emulgatorem czy stabilizatorem procesów redox.

Dyspergator R użyty w niewielkiej ilości powoduje bardzo dobre rozproszenie cząstek lateksu powstających w procesie produkcji w fazie wodnej. Przeciwdziała to tworzeniu się jego koagulatów zarówno w czasie polimeryzacji, jak i degazacji. Nie wpływa również negatywnie na właściwości fizykochemiczne (np. lepkość Mooney’a, polidyspersyjność, temperatura zeszklenia) i mechaniczne (wytrzymałość na rozciąganie, wydłużenie przy zerwaniu) otrzymanego kauczuku styrenowo-butadienowego, jak również na szybkość reakcji polimeryzacji. Dodatkowym atutem stosowania Dyspergatora R jest oszczędność czasu poświęconego na czyszczenie instalacji produkcyjnej (np. kolumn degazacji) ze względu na bardzo niskie stężenie koagulatów lateksu.

Głównym zastosowaniem Dyspergatora R jest polimeryzacja emulsyjna styrenu z butadienem. Nie mniej jednak może również znaleźć zastosowanie w procesach emulsyjnej polimeryzacji innego rodzaju gum.

Czytaj więcej
Zwiń

Właściwości i zastosowania:

  • prowadzi do powstania stabilnych w czasie polimeryzacji dyspersji lateksu;
  • hamuje powstawanie koagulatów cząstek lateksu zarówno w trakcie polimeryzacji, jak i degazacji;
  • prowadzi do oszczędności kosztów i czasu czyszczenia instalacji polimeryzacyjnej;
  • nie spowalnia szybkości reakcji polimeryzacji;
  • nie wpływa negatywnie na właściwości fizykochemiczne i mechaniczne powstałego kauczuku;
  • charakteryzuje się niskim stężeniem wolnego formaldehydu i naftalenu;
  • przeznaczony gównie jako środek pomocniczy w produkcji kauczuków styrenowo-butadienowych metodą polimeryzacji emulsyjnej;

Nazwy alternatywne:

Pokaż alternatywne nazwy produktu
NSF; polimer soli sodowej kwasu naftalenosulfonowego z formaldehydem; (Ukryj)

Tagi:

dyspergator środek dyspergujący polimeryzacja emulsyjna dyspersje wodne kauczuk kauczuk syntetyczny guma wyroby gumowe materiały gumowe emulsje lateksowe lateks lateks syntetyczny SBR
Zapytaj o ofertę dla siebie:
Zapytaj o ofertę dla siebie: Pokaż e-mail
Pokaż numer tel.
Zakupy detaliczne: Kup teraz na


* Pola wymagane
Kopia wysłanej wiadomości zostanie przesłana na Twój adres e-mail.


Aby skontaktować się z nami za pośrednictwem powyższego formularza – prosimy podaj dane w nim wskazane. Podanie danych jest dobrowolne, ale jeśli tego nie zrobisz, wysłanie do nas wiadomości w ten sposób nie będzie możliwe.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka PCC Rokita SA z siedzibą w Brzegu Dolnym (ul. Sienkiewicza 4, 56-120 Brzeg Dolny). Możesz skontaktować się z naszym inspektorem ochrony danych e-mailowo: .