Nazwa chemiczna:

Kwas chlorowodorowy

Segment:

chloroalkalia, surowce i półprodukty

Branże i aplikacje:

agrochemikalia, środki ochrony roślin i nawozy, czyszczenie i mycie przemysłowe, detergenty, farby i lakiery, garbarstwo, kosmetyki i środki higieny osobistej, przemysł budowlany, budownictwo drogowe, dodatki do betonu i zapraw, izolacja przewodów i kabli, kleje i spoiwa budowlane, kotwy chemiczne, przemysł energetyczny, przemysł farmaceutyczny, przemysł metalurgiczny, czyszczenie, obróbka, przemysł paliwowy, przemysł spożywczy, produkty do mycia instalacji w przemyśle spożywczym, przemysł wydobywczy, trudnopalne płyny hydrauliczne, wydobycie metali, wydobycie ropy i gazu, wydobycie węgla, surowce i półprodukty chemiczne, środki smarowe i płyny funkcyjne, ciecze obróbcze do metali, przemysłowe oleje smarowe, tworzywa sztuczne, dodatki do tworzyw sztucznych, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków, antyskalanty, odkamieniacze i inhibitory korozji, oczyszczanie ścieków, uzdatnianie wody, włókiennictwo i tekstylia, wydobycie i produkcja ropy i gazu

Funkcja:

obróbka metali, regulatory ph, surowce i półprodukty chemiczne, środki czyszczące, środki odkamieniające

Budowa:

kwasy nieorganiczne

Producent:

PCC MCAA Sp. z o.o.

Nr CAS:

7647-01-0

Opis

Kwas solny syntetyczny jest związkiem chemicznym, będącym roztworem wodnym gazowego chlorowodoru. Posiada silnie żrące właściwości, ostry, drażniący zapach, kolor bezbarwny do jasnożółtego. Kwas solny syntetyczny jest wytwarzany w wyniku bezpośredniej syntezy z pierwiastków - spalanie chloru w wodorze, a następnie absorpcję w wodzie powstającego chlorowodoru.  Kwas solny syntetyczny dostarczany jest na rynek o stężeniu 33%-35,5%.

Kwas solny pochodzenia syntezowego cechuje się bardzo wysoką jakością ze względu na niską zawartość zanieczyszczeń, wynikającą z metody produkcji na instalacji syntezy (spalanie chloru w wodorze). Produkt najwyższej jakości posiada atest higieniczny, certyfikowany przez PZH.

Kwas solny syntetyczny spełnia wymagania europejskiej normy EN939, dotyczącej zastosowania substancji przeznaczonej do uzdatniania wody. Tak dobrej jakości produkt ma zastosowanie w branżach wysoce wymagających, takich jak przemysł spożywczy, kosmetyczny, a także procesy uzdatniania wody przemysłowej oraz przeznaczonej do spożycia.

Kwas solny stosuje się do dozowania w obiegu zamkniętym jako regulator kwasowości wody przeznaczonej do mycia układów produkcyjnych lub do środków czyszcząco-odkażająco-odtłuszczających. Może być wykorzystywany również jako regulator kwasowości w produktach żywnościowych (E507). Środek ten jest dawkowany pomocniczo w niewielkich ilościach szczególnie przy produkcji wyrobów cukierniczych, serków twarogowych, homogenizowanych, jogurtów, soków, syropów, piwa, przetworzonych produktów zbożowych, dietetycznych środków spożywczych, przypraw oraz żywności dla dzieci i niemowląt

W przemyśle kosmetycznym kwas solny używany jest jako regulator pH wody stosowanej do produkcji kosmetyków. W niewielkich ilościach stanowi także dodatek do farb i rozjaśniaczy do włosów. Stosowany jest jako regulator pH w procesach uzdatniania wody przeznaczonej do spożycia, a także w produkcji koagulantów wykorzystywanych w tych procesach. Kwas solny znajduje również zastosowanie w produkcji chloroalkaliów – bierze udział w regeneracji membran oraz zakwaszaniu solanki na instalacjach elektrolizy membranowej. W energetyce jest stosowany do regeneracji wymienników jonitowych oraz w procesach uzdatniania wody przemysłowej do regulacji pH.

Ponadto kwas solny jest szeroko wykorzystywany w produkcji chemii przemysłowej, chemii gospodarczej, środków odkamieniających i dezynfekujących, agrochemikaliów, a także w przemyśle budowlanym. Z kwasu solnego czystego produkuje się również odczynniki chemiczne do celów laboratoryjnych.

W przemyśle farmaceutycznym produkt ten służy do syntezy leków, takich jak kwas askorbinowy oraz kwas para-aminobenzoesowy. W przemyśle wydobywczym kwas solny stosuje się do ekstrakcji rud, przy obróbce metali i ich wydobyciu, do wytrawiania stali, aluminium, tytanu, magnezu. W galwanizeriach i cynkowniach znajduje zastosowanie do oczyszczania powierzchni matali, natomiast w procesach rafinacji wykorzystywany jest przy produkcji biopaliw, olejów i smarów. 

Kwas solny używany jest w garbarstwie do odtłuszczania powierzchni skór. W przemyśle włókienniczym stosuje się go do neutralizacji resztek alkalicznych w bawełnie w procesie czyszczenia bezpośrednio przed bieleniem.

Ma zastosowanie również w produkcji „wody królewskiej”, stanowiącej połączenie kwasu solnego i kwasu azotowego.

Czytaj więcej
Zwiń

Właściwości i zastosowania:

 • przemysł spożywczy;
 • przemysł farmaceutyczny;
 • przemysł kosmetyczny;
 • procesy produkcji chloroalkaliów;
 • procesy uzdatniania wody przeznaczonej do spożycia oraz wody przemysłowej;
 • produkcja środków do uzdatniania wody (koagulanty);
 • regulator kwasowości – pH w wodociągach;
 • produkcja odczynników chemicznych;
 • energetyka;
 • produkcji chemii przemysłowej;
 • produkcji chemii gospodarczej;
 • przemysł wydobywczy;
 • produkcja biopaliw, olejów i smarów, w procesach ich rafinacji;
 • galwanizacja i cynkownictwo;
 • przemysł włókienniczy i garbarstwo;
 • przemysł budowlany;

Nazwy alternatywne:

Pokaż alternatywne nazwy produktu
HCl; roztwór wodny chlorowodoru (Ukryj)

Tagi:

HCl roztwór wodny chlorowodoru kwas solny
Zapytaj o ofertę dla siebie:
Zapytaj o ofertę dla siebie: Pokaż e-mail
Pokaż numer tel.
ADR


* Pola wymagane
Kopia wysłanej wiadomości zostanie przesłana na Twój adres e-mail.


Aby skontaktować się z nami za pośrednictwem powyższego formularza – prosimy podaj dane w nim wskazane. Podanie danych jest dobrowolne, ale jeśli tego nie zrobisz, wysłanie do nas wiadomości w ten sposób nie będzie możliwe.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka PCC Rokita SA z siedzibą w Brzegu Dolnym (ul. Sienkiewicza 4, 56-120 Brzeg Dolny). Możesz skontaktować się z naszym inspektorem ochrony danych e-mailowo: .