Nazwa chemiczna:

Kwas siarkowy(VI)

Segment:

chloroalkalia, surowce i półprodukty

Branże i aplikacje:

agrochemikalia, środki chemiczne w hodowli zwierząt, czyszczenie i mycie przemysłowe, detergenty, farby i lakiery, kosmetyki i środki higieny osobistej, przemysł paliwowy, surowce i półprodukty chemiczne

Funkcja:

regulatory ph, surowce i półprodukty chemiczne, środki czyszczące, środki odtłuszczające, środki piorące

Budowa:

kwasy nieorganiczne

Producent:

PCC Rokita SA Kompleks Chloru

Nr CAS:

7664-93-9

Opis

Kwas siarkowy to nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenowych kwasów siarki, jeden z najmocniejszych kwasów – wszystkie układy o mocy większej od kwasu siarkowego 100% nazywa się superkwasami. Jest nazywany krwią przemysłu chemicznego ze względu na to, że jest używany w wielu kluczowych syntezach. Sole i estry kwasu siarkowego to wodorosiarczany i siarczany.

Współcześnie kwas siarkowy otrzymuje się w przemyśle głównie metodą kontaktową. W Grupie PCC kluczowe znaczenie ma silna higroskopijność kwasu siarkowego, dzięki czemu doskonale nadaje się do „osuszania” chloru w procesie produkcji. Rozcieńczony kwas ma stężenie min. 77%.

Kwas siarkowy posiada szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Największą konsumpcją kwasu siarkowego cechuje się przemysł nawozów, np. produkcja superfosfatów, fosforanu amonu czy siarczanu amonu. Produkt bierze czynny udział w produkcji innych kwasów – w procesie Mannheim z soli kamiennej i kwasu siarkowego powstaje kwas solny. Wykorzystywany jest również w produkcji kwasu azotowego i fosforowego.

W przemyśle środków wybuchowych wraz z kwasem azotowym wykorzystywany jest w nitrowaniu toluenu, co finalnie prowadzi do powstania trotylu (TNT). W branży petrochemicznej kwas siarkowy służy do osuszania olejów, nafty, parafiny, natomiast w rafinacji ropy naftowej jest katalizatorem w reakcji otrzymywania izooktanu, czyli związku zwiększającego liczbę oktanową benzyny. W górnictwie i metalurgii zastosowanie znajduje odpowiednio w procesach wzbogacania rud miedzi czy wytrawianiu arkuszy stalowych w zwojach.

Kwas siarkowy znajduje zastosowanie w produkcji detergentów, takich jak sole sodowe estrów kwasu siarkowego z wyższymi alkoholami (np. laurylosiarczan sodu). Związek ten jest także stosowany jako elektrolit w akumulatorach samochodowych. Wykorzystywany jest w produkcji leków, jako odczynnik  w laboratoriach, a także w syntezie organicznej do sulfonowania oraz podczas reakcji nitrowania.

W przemyśle kosmetycznym kwas siarkowy wykorzystywany jest do produkcji surowców i półproduktów (lapis, azotan srebra), a także wody utlenionej, substancji zapachowych i barwników organicznych. Z racji swoich właściwości chemicznych stosowany jest również w produkcji barwników kwasowych (soli sodowych lub wapniowych barwników nitrozowych, azowych i nitrowych), używanych w produkcji farb i lakierów do drewna.

Czytaj więcej
Zwiń

Właściwości i zastosowania:

  • produkcja innych kwasów (np. kwasu solnego, azotowego)
  • produkcja barwników kwasowych
  • oczyszczanie olejów, nafty, parafiny oraz osuszanie gazów
  • produkcja środków piorących
  • produkcja leków, włókien sztucznych, środków wybuchowych oraz nawozów sztucznych
  • elektrolit w akumulatorach ołowiowych
  • odczynnik w laboratoriach
  • w syntezie organicznej stosowany do sulfonowania oraz podczas nitrowania

Nazwy alternatywne:

Pokaż alternatywne nazwy produktu
kwas siarkowy; kwas siarkowy techniczny; (Ukryj)
Zapytaj o ofertę dla siebie:
Zapytaj o ofertę dla siebie: Pokaż e-mail
Pokaż numer tel.
ADR


* Pola wymagane
Kopia wysłanej wiadomości zostanie przesłana na Twój adres e-mail.


Aby skontaktować się z nami za pośrednictwem powyższego formularza – prosimy podaj dane w nim wskazane. Podanie danych jest dobrowolne, ale jeśli tego nie zrobisz, wysłanie do nas wiadomości w ten sposób nie będzie możliwe.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka PCC Rokita SA z siedzibą w Brzegu Dolnym (ul. Sienkiewicza 4, 56-120 Brzeg Dolny). Możesz skontaktować się z naszym inspektorem ochrony danych e-mailowo: .