Nazwa chemiczna:

Chlor

Segment:

chloroalkalia, surowce i półprodukty

Branże i aplikacje:

agrochemikalia, środki ochrony roślin i nawozy, czyszczenie i mycie przemysłowe, detergenty, przemysł budowlany, dodatki do betonu i zapraw, przemysł farmaceutyczny, surowce i półprodukty chemiczne, tworzywa sztuczne, dodatki do tworzyw sztucznych, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków, uzdatnianie wody, włókiennictwo i tekstylia

Funkcja:

surowce i półprodukty chemiczne, środki biobójcze

Budowa:

skroplone gazy

Producent:

PCC Rokita SA Kompleks Chloru

Nr CAS:

7782-50-5

Opis

Chlor jest czystą, bursztynową cieczą około 1,5 razy cięższą od wody. Gazowy chlor ma zabarwienie zielonkawo-żółte. Jest około 2,5-krotnie cięższy od powietrza, co powoduje, że początkowo pozostaje blisko ziemi w miejscach o niewielkim ruchu powietrza. Chlor ma ostry zapach oraz jest silnym środkiem utleniającym.

Chlor na skalę przemysłową produkowany jest w procesie elektrolizy wodnego roztworu chlorku sodu, a w pierwotnej wersji jest wytwarzany w postaci gazowej. W toku tego procesu powstają również wodorotlenek sodu i wodór. Poddany procesowi skraplania zostaje wprowadzony do różnej wielkości opakowań ciśnieniowych.

Chlor jest głównym elementem budulcowym dla przemysłu chemicznego i farmaceutycznego. Na największą skalę wykorzystywany jest do produkcji PVC oraz wytrawiania aluminium. Chlor jest również znany jako środek dezynfekujący w wodzie pitnej i w basenach. Chlor ma swój udział w obszarach takich jak dezynfekcja, medycyna, bezpieczeństwo publiczne i poprawa naszego codziennego życia.

Chlorowane rozpuszczalniki są stosowane jako medium wydobywcze, w procesach farmaceutycznych, w drukarstwie, górnictwie i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w produkcji kleju oraz w farbach i lakierach. Związki chloru były stosowane w preparatach farmaceutycznych przez wiele lat i odgrywają rolę w zwalczaniu infekcji i wielu chorób. Chlor jest stosowany nie tylko w środkach antyseptycznych, ale również w lekach, takich jak chloramfenikol.

Produkt jest ładowany do butli (65 kg) i beczek (500-1000kg) ciśnieniowych oraz w cysterny kolejowe.

Czytaj więcej
Zwiń

Właściwości i zastosowania:

Chlor i jego związki mają bardzo szerokie zastosowanie:

  • do bielenia w przemyśle papierniczym i tekstylnym,
  • do dezynfekcji miejskich zasobów wodnych, domowych środków bielących i bakteriobójczych,
  • do produkcji wielu organicznych i nieorganicznych substancji chemicznych,
  • w separacji takich metali jak miedź, ołów, cynku, niklu i złota z rud,
  • produkcja VMC oraz PVC – główny składnik ilościowy w procesie syntezy (ok. 56%),
  • w syntezach chemicznych w przemyśle agrochemicznym oraz farmaceutycznym.

Nazwy alternatywne:

Pokaż alternatywne nazwy produktu
chlor gazowy; chlor skroplony; Cl2; (Ukryj)

Tagi:

chlor chloroalkalia chlor ciekły
Zapytaj o ofertę dla siebie:
Zapytaj o ofertę dla siebie: Pokaż e-mail
Pokaż numer tel.
Zakupy detaliczne: Kup teraz na
ADRAtest PZH (Świadectwo Jakości Zdrowotnej PZH)High pure


* Pola wymagane
Kopia wysłanej wiadomości zostanie przesłana na Twój adres e-mail.


Aby skontaktować się z nami za pośrednictwem powyższego formularza – prosimy podaj dane w nim wskazane. Podanie danych jest dobrowolne, ale jeśli tego nie zrobisz, wysłanie do nas wiadomości w ten sposób nie będzie możliwe.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka PCC Rokita SA z siedzibą w Brzegu Dolnym (ul. Sienkiewicza 4, 56-120 Brzeg Dolny). Możesz skontaktować się z naszym inspektorem ochrony danych e-mailowo: .