Nazwa chemiczna:

Chloran (I) sodu

Segment:

chloroalkalia, surowce i półprodukty

Branże i aplikacje:

czyszczenie i mycie przemysłowe, detergenty, garbarstwo, kosmetyki i środki higieny osobistej, przemysł celulozowo-papierniczy, przemysł farmaceutyczny, przemysł spożywczy, surowce i półprodukty chemiczne, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków, antyskalanty, odkamieniacze i inhibitory korozji, oczyszczanie ścieków, uzdatnianie wody, włókiennictwo i tekstylia

Funkcja:

preparaty dezynfekujące, surowce i półprodukty chemiczne, środki biobójcze, środki czyszczące, środki wybielające

Budowa:

alkalia, chloropochodne

Producent:

PCC Rokita SA Kompleks Chloru

Nr CAS:

7681-52-9

Opis

Podchloryn sodowy, zwany również chloranem (I) sodu lub solą sodową kwasu podchlorawego, jest nieorganicznym związkiem chemicznym, który jest otrzymywany poprzez nasycenie chlorem wodnego roztworu wodorotlenku sodu. Związek ten w stanie swobodnym jest bardzo niestabilny, zazwyczaj stosuje się go w postaci roztworu wodnego. Podchloryn sodu ma charakterystyczny ostry zapach chloru i wykazuje silne właściwości korozyjne. Produkt jest dostarczany na rynek wyłącznie w formie płynnej, ma kolor słomkowy, lekko żółty. Produkt posiada właściwości bakteriobójcze, antyseptyczne, utleniające oraz korozyjne.

Główną zaletą podchlorynu produkowanego przez Grupę PCC jest wysoka zawartość aktywnego chloru, gwarantowana na poziomie min. 150 g/l. Ze względu na ograniczony okres trwałości, trafia przede wszystkim do lokalnych odbiorców. Podchloryn sodowy należy przechowywać z dala od źródła ciepła i chronić przed bezpośrednim światłem promieni słonecznych, w pojemnikach z tworzyw sztucznych, stalowych powlekanych gumą lub innych materiałów odpornych na korozję.

Podchloryn sodowy jest wykorzystywany do produkcji chemii gospodarczej jako środek dezynfekcyjny i przeciwbakteryjny, wybielacz do tkanin, a także preparat do chemicznego rozpuszczania osadów sanitarno-technicznych. W przemyśle jest stosowany do wybielania między innymi pulpy drzewnej oraz tkanin, czyszczenia i dezynfekcji wody pitnej przed wejściem do dystrybucji miejskiej sieci wodociągowej, dezynfekcji wody w basenach kąpielowych i stawach, oczyszczania odpadów domowych i przemysłowych, usuwania zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych. Stosowany jest również do dezynfekcji systemów, rurociągów i zbiorników w przemyśle mleczarskim, przy produkcji wina oraz warzeniu piwa. Podchloryn sodowy znajduje także zastosowanie w medycynie do użytku zewnętrznego oraz miejscowego, jako środek przeciwwirusowy, przeciwgrzybiczy i bakteriobójczy w leczeniu skóry, błon śluzowych i ran. Może być używany do sterylizacji niektórych wyrobów medycznych, a w stomatologii jako środek antyseptyczny.

W przemysłowej syntezie organicznej podchloryn sodu służy do wytwarzania różnych związków (hydrazyna, kwas antranilowy, chloropikryna) oraz do odgazowania w procesie hydrometalurgicznej produkcji toksycznych odpadów ciekłych i gazowych. Z kolei w analityce wykorzystuje się go jako reagent do badań fotometrycznych. Podchloryn jest także stosowany do produkcji skrobi spożywczej zmodyfikowanej w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.

Czytaj więcej
Zwiń

Właściwości i zastosowania:

 • właściwości bakteriobójcze, antyseptyczne, utleniające oraz korozyjne;
 • produkcja chemii gospodarczej;
 • stosowany jako środek wybielający w przemyśle tekstylnym i celulozowo-papierniczym;
 • czyszczenie i dezynfekcja wody pitnej;
 • oczyszczanie odpadów domowych i przemysłowych, usuwanie zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych;
 • dezynfekcja systemów, rurociągów i zbiorników w przemyśle mleczarskim;
 • w przemyśle spożywczym stosowany przy produkcji wina oraz warzeniu piwa;
 • obróbka grzybobójcza i bakteriobójcza ziarna;
 • dezynfekcja pomieszczeń technicznych;
 • w medycynie i farmacji jako środek przeciwwirusowy, przeciwgrzybiczy i bakteriobójczy;
 • surowiec w przemysłowej syntezie organicznej;
 • reagent do badań fotometrycznych;
 • produkcja skrobi spożywczej zmodyfikowanej;

Nazwy alternatywne:

Pokaż alternatywne nazwy produktu
sól sodowa kwasu podchlorawego; podchloryn; (Ukryj)

Tagi:

podchloryn podchloryn sodu podchloryn sodu roztwór wodny podchloryn sodowy podchloryn sodowy roztwór wodny chloran (I) sodu podchloryn w roztworze naOCl naClO 7681-52-9
Zapytaj o ofertę dla siebie:
Zapytaj o ofertę dla siebie: Pokaż e-mail
Pokaż numer tel.
Zakupy detaliczne: Kup teraz na
ADRAtest PZH (Świadectwo Jakości Zdrowotnej PZH)High pure


* Pola wymagane
Kopia wysłanej wiadomości zostanie przesłana na Twój adres e-mail.


Aby skontaktować się z nami za pośrednictwem powyższego formularza – prosimy podaj dane w nim wskazane. Podanie danych jest dobrowolne, ale jeśli tego nie zrobisz, wysłanie do nas wiadomości w ten sposób nie będzie możliwe.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka PCC Rokita SA z siedzibą w Brzegu Dolnym (ul. Sienkiewicza 4, 56-120 Brzeg Dolny). Możesz skontaktować się z naszym inspektorem ochrony danych e-mailowo: .