Nazwa chemiczna:

1,2-dichloropropan

Segment:

chloroalkalia, surowce i półprodukty

Branże i aplikacje:

agrochemikalia, środki ochrony roślin i nawozy, farby i lakiery, garbarstwo, przemysł budowlany, budownictwo drogowe, pozostałe aplikacje, przemysł metalurgiczny, czyszczenie, surowce i półprodukty chemiczne, tusze drukarskie, wydobycie i produkcja ropy i gazu

Funkcja:

rozpuszczalniki, środki czyszczące, środki odtłuszczające

Budowa:

chloropochodne

Producent:

PCC Rokita SA Kompleks Chloru

Nr CAS:

78-87-5

Opis

Dwuchloropropan (DCP) to klarowna bezbarwna ciecz bez zanieczyszczeń mechanicznych o charakterystycznym zapachu. Dwuchloropropan wytwarzany jest przy produkcji tlenku propylenu, następnie kilkukrotnie destylowany. Udoskonalenie procesu produkcji pozwoliło poprawić czystość DCP, która wzrosła z min. 97,5% do min. 99%. Dzięki temu produkt zdobywa coraz większe uznanie na rynkach zamorskich.

Jedną z głównych korzyści ze stosowania dichloropropanu jest fakt, że może on z powodzeniem zastępować rozpuszczalniki organiczne, takie jak toluen, aceton lub inne pochodne ksylenu. W przeciwieństwie do wymienionych produktów dwuchloropropan techniczny posiada stałą cenę.

Dwuchloropropan jest wysoce skutecznym rozpuszczalnikiem żywic, smarów, tłuszczów, smół i asfaltów. Dodatkowo jest dobrze znany jako składnik bazy w zmywaczu powłok lakierowanych wysychających w temperaturze otoczenia, a także lakierów piecowych. Oprócz ponadprzeciętnych właściwości rozpuszczania, DCP stosuje się jako odtłuszczacz i oczyszczacz powierzchni metali. Jego działanie odtłuszczające wykorzystywane jest także w procesach obróbki skóry w garbarstwie. Z racji swoich właściwości chemicznych z powodzeniem stosowany jest w produkcji farb i lakierów, jak również w tuszach drukarskich.

Wiele światowych rafinerii używa także tego produktu do usuwania ołowiu z benzyny. W wielu krajach jest nadal wykorzystywany jako składnik fumigantów, np. D-D i Telone II  (zadymiacz) oraz insektycydów, w tym niszczących owady drzew brzoskwiniowych i traw oraz pasożyty bydła domowego (głównie poza Unią Europejską). Na tych samych rynkach DCP jest także produktem do zwalczania grzybów i pleśni (np. niszczy fuzariozę grochu, cytryny i pomidorów). Jednym z niszowych zastosowań produktu jest impregnacja do kamieni naturalnych.

Dwuchloropropan jest używany również do syntez organicznych np. tetrachloroetylenu, tetrachlorku węgla i 1,2-propylenodwuaminy.

Czytaj więcej
Zwiń

Właściwości i zastosowania:

  • rozpuszczalnik żywic, smarów, tłuszczów, smół i asfaltów;
  • stosowany do usuwania ołowiu z benzyny;
  • odtłuszczacz i oczyszczacz powierzchni metali;
  • stosowany jako środek odtłuszczający w garbarstwie;
  • składnik fumigantów (np. D-D, Telone II) oraz insektycydów, np. niszczących owady drzew brzoskwiniowych i traw oraz pasożyty bydła domowego; 
  • zwalczanie grzybów i pleśni – niszczy fuzariozę grochu, cytryny i pomidorów;
  • składnik impregnatów do kamieni naturalnych;
  • stosowany jako składnik bazy w zmywaczu powłok lakierowanych wysychających w temperaturze otoczenia, a także lakierów piecowych;
  • stosowany w produkcji farb i lakierów oraz w tuszach drukarskich;
  • surowiec w syntezie organicznej;

Nazwy alternatywne:

Pokaż alternatywne nazwy produktu
1,2-dwuchloropropan; DCP; dwuchloropropan; dichlorek propylenu; (Ukryj)
Zapytaj o ofertę dla siebie:
Zapytaj o ofertę dla siebie: Pokaż e-mail
Pokaż numer tel.
ADRHigh pure


* Pola wymagane
Kopia wysłanej wiadomości zostanie przesłana na Twój adres e-mail.


Aby skontaktować się z nami za pośrednictwem powyższego formularza – prosimy podaj dane w nim wskazane. Podanie danych jest dobrowolne, ale jeśli tego nie zrobisz, wysłanie do nas wiadomości w ten sposób nie będzie możliwe.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka PCC Rokita SA z siedzibą w Brzegu Dolnym (ul. Sienkiewicza 4, 56-120 Brzeg Dolny). Możesz skontaktować się z naszym inspektorem ochrony danych e-mailowo: .