Nazwa chemiczna:

Wodny roztwór soli sodowych polikondensatów formaldehydowych kwasów naftalenosulfonowych

Segment:

produkty specjalistyczne, dodatki specjalistyczne

Branże i aplikacje:

transport, pozostałe aplikacje, tworzywa sztuczne, dodatki do tworzyw sztucznych, polimeryzacja emulsyjna

Funkcja:

dyspergatory, emulgatory

Budowa:

naftalenopochodne

Producent:

PCC Rokita SA Kompleks Chemii Fosforu

Nr CAS:

9084-06-4

Opis

Dyspergator Oskar jest wodnym roztworem soli sodowej polikondensatu kwasów naftalenowych z formaldehydem. Jest niskiej lepkości cieczą o brązowej barwie, jej dużymi zaletami są niskie stężenie wolnego formaldehydu i wolnego naftalenu. Dzięki temu nie posiada klasyfikacji środowiskowej i nie przyczynia się do podwyższania stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w wyrobach, do produkcji których jest używany.

Jest to związek powierzchniowo czynny zbudowany z hydrofobowego łańcucha organicznego i hydrofilowej nieorganicznej grupy sulfonowej. Dzięki swej budowie wykazuje właściwości dyspergujące, adsorbując się na cząstkach ciał stałych. Tworzy na nich warstwę jednoimiennych ładunków elektrycznych (grupy sulfonowe), których wzajemne odpychanie się powoduje rozpad aglomeratów.

Dyspergator Oskar został stworzony na potrzeby przemysłu gumowego i jest głównie używany w procesie syntezy emulsyjnej kauczuku styrenowo-butadienowego (SBR). Jego budowa chemiczna i parametry fizykochemiczne sprzyjają tworzeniu układów koloidalnych ciał stałych w ciągłej fazie ciekłej (woda), tworząc stabilną w czasie dyspersję. Produkt jest kompatybilny z innymi dodatkami stosowanymi w procesie, np. emulgatorem czy stabilizatorem procesów redox.

Niewielki dodatek Dyspergatora Oskar powoduje bardzo dobre rozproszenie cząstek lateksu powstających w procesie w fazie wodnej. Zapobiega to tworzeniu się koagulatów zarówno w czasie polimeryzacji, jak i degazacji. Otrzymuje się więc kauczuk styrenowo-butadienowy o pożądanych właściwościach fizykochemicznych (np. lepkość Mooney’a, polidyspersyjność, temperatura zeszklenia) i mechanicznych (wytrzymałość na rozciąganie, wydłużenie przy zerwaniu) oraz oszczędza się czas poświęcany na czyszczenie instalacji produkcyjnej (np. kolumn degazacji). Dodatkowo obecność u układzie reakcyjnym Dyspergatora Oskar nie wpływa negatywnie na szybkość polimeryzacji.

Dyspergator Oskar jest głownie rekomendowany jaki środek dyspergujący używany w produkcji kauczuku styrenowo-butadienowego metodą emulsyjną. Nie mniej jednak może również znaleźć swoje zastosowanie w procesach emulsyjnej polimeryzacji innego rodzaju gum.

Czytaj więcej
Zwiń

Właściwości i zastosowania:

  • pozwala uzyskać stabilne w czasie polimeryzacji dyspersje lateksu;
  • hamuje tworzenie się koagulatów cząstek lateksu zarówno w trakcie polimeryzacji, jak i degazacji;
  • prowadzi do oszczędności kosztów i czasu czyszczenia instalacji polimeryzacyjnej;
  • nie spowalnia szybkości reakcji polimeryzacji;
  • nie wpływa negatywnie na właściwości fizykochemiczne i mechaniczne powstałego kauczuku;
  • charakteryzuje się niskim stężeniem wolnego formaldehydu i naftalenu;
  • przeznaczony gównie jako środek pomocniczy w produkcji kauczuków styrenowo-butadienowych metodą polimeryzacji emulsyjnej;

Nazwy alternatywne:

Pokaż alternatywne nazwy produktu
NSF; polimer soli sodowej kwasu naftalenosulfonowego z formaldehydem; (Ukryj)

Tagi:

dyspergator środek dyspergujący polimeryzacja emulsyjna dyspersje wodne kauczuk kauczuk syntetyczny guma wyroby gumowe materiały gumowe emulsje lateksowe lateks lateks syntetyczny SBR
Zapytaj o ofertę dla siebie:
Zapytaj o ofertę dla siebie: Pokaż e-mail
Pokaż numer tel.
Zakupy detaliczne: Kup teraz na


* Pola wymagane
Kopia wysłanej wiadomości zostanie przesłana na Twój adres e-mail.


Aby skontaktować się z nami za pośrednictwem powyższego formularza – prosimy podaj dane w nim wskazane. Podanie danych jest dobrowolne, ale jeśli tego nie zrobisz, wysłanie do nas wiadomości w ten sposób nie będzie możliwe.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka PCC Rokita SA z siedzibą w Brzegu Dolnym (ul. Sienkiewicza 4, 56-120 Brzeg Dolny). Możesz skontaktować się z naszym inspektorem ochrony danych e-mailowo: .