Nazwa chemiczna:

Chlorobenzen

Segment:

chloroalkalia, surowce i półprodukty

Branże i aplikacje:

agrochemikalia, środki ochrony roślin i nawozy, czyszczenie i mycie przemysłowe, przemysł farmaceutyczny, surowce i półprodukty chemiczne, tworzywa sztuczne, dodatki do tworzyw sztucznych

Funkcja:

rozpuszczalniki, surowce i półprodukty chemiczne

Budowa:

chloropochodne

Producent:

PCC Rokita SA Kompleks Chloru

Nr CAS:

108-90-7

Opis

Chlorobenzen, znany również jako monochlorobenzen (MCB), jest bezbarwną, lotną, nierozpuszczalną w wodzie cieczą o lekkim, przyjemnym zapachu migdałów. Należy do rodziny organicznych związków chlorowcowych, stanowiącej dużą klasę naturalnych i syntetycznych substancji chemicznych. Związki te zawierają jeden lub więcej atom halogenu (fluoru, chloru, bromu lub jodu) połączony z atomem węgla i innymi pierwiastkami. Chlorobenzen powstaje w reakcji bezpośredniego chlorowania benzenu.

Monochlorobenzen ma szerokie zastosowanie w branży chemicznej. Dzięki zwracaniu szczególnej uwagi na proces produkcyjny oraz stosowanie wysokiej jakości surowców, produkt powstający na instalacji chlorobenzenów cechuje się bardzo wysokimi parametrami jakościowymi. Uzyskany produkt jest używany do specjalistycznych zastosowań w farmacji czy zaawansowanych tworzywach sztucznych (m.in. PPS). Bierze również udział w produkcji izocyjanianów MDI oraz TDI.

Zastosowanie chlorobenzenu można podzielić na 4 główne segmenty:

  • agrochemikalia,
  • zaawansowane tworzywa sztuczne (PPS),
  • rozpuszczalniki, farby, pigmenty, guma,
  • API (Active Pharmaceutical Ingredients).

Monochlorobenzen jako półprodukt znajduje zastosowanie w wielu syntezach organicznych, np. przy wytwarzaniu herbicydów i pestycydów, barwników czy gumy. MCB jest także używany jako rozpuszczalnik o wysokiej temperaturze wrzenia w syntezach przemysłowych oraz w laboratoriach. Bierze udział w produkcji fenolu i jego pochodnych.

Chlorobenzen jest nitrowany na dużą skalę, co prowadzi do otrzymania mieszaniny 2- i 4-nitrochlorobenzenów, z której można w dalszej kolejności otrzymać 4-chloroanilinę. Wymienione związki są wykorzystywane do produkcji pestycydów oraz chloroheksydyny (środek antybakteryjny i odkażający), która ma również wpływ na kontrolę chwastów i traw w uprawach warzyw.

Chlorobenzen stosowany jest jako antyutleniający dodatek do gum oraz wykorzystywany przy produkcji polianiliny, czyli polimeru przewodzącego. W przemyśle barwników stosowany jest do produkcji indygo.

Monochlorobenzen jest również ważnym elementem w produkcji API (Active Pharmaceutical Ingredients). W przemyśle farmaceutycznym stosuje się go m.in. w syntezach paracetamolu (paraaminoacetylofenol) czy witaminy B6. Używany jest także w syntezach leków na epilepsję, raka tarczycy i wątroby, a także leków na osteoporozę.

Produkt oferowany jest w stalowych beczkach (220kg), isotankach, autocysternach, cysternach kolejowych.

Czytaj więcej
Zwiń

Właściwości i zastosowania:

  • wysoka czystość produktu;
  • produkcja agrochemikaliów;
  • produkcja substancji aktywnych w przemyśle farmaceutycznym (API - Active Pharmaceutical Ingredients);
  • surowiec do produkcji zaawansowanych tworzyw sztucznych (PPS) oraz silikonów;
  • rozpuszczalniki, farby, pigmenty, guma;
  • produkcja izocyjanianów MDI i TDI;

Nazwy alternatywne:

Pokaż alternatywne nazwy produktu
MCB; monochlorobenzen; chlorek fenylu; chlorek benzenu; chlorek benzylu; (Ukryj)
Zapytaj o ofertę dla siebie:
Zapytaj o ofertę dla siebie: Pokaż e-mail
Pokaż numer tel.
Zakupy detaliczne: Kup teraz na
ADRUltra Pure


* Pola wymagane
Kopia wysłanej wiadomości zostanie przesłana na Twój adres e-mail.


Aby skontaktować się z nami za pośrednictwem powyższego formularza – prosimy podaj dane w nim wskazane. Podanie danych jest dobrowolne, ale jeśli tego nie zrobisz, wysłanie do nas wiadomości w ten sposób nie będzie możliwe.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka PCC Rokita SA z siedzibą w Brzegu Dolnym (ul. Sienkiewicza 4, 56-120 Brzeg Dolny). Możesz skontaktować się z naszym inspektorem ochrony danych e-mailowo: .